ساخت پاور بانک؛ چرا نباید پاور بانک بسازیم؟

با استفاده از قطعات الکترونیک که به راحتی از بازار قابل خریدن هستند، می‌توانید یک پاور بانک بسازید. ولی در این مطلب ما توضیح می‌دهیم که چرا بهتر است این کار را انجام ندهید.

1. باطری با کیفیت

برندهای معروف مانند انکر و شیائومی از سلول‌های باطری با کیفیت بالا استفاده می‌کنند (مثل پاناسونیک و ال جی)، که هم عمر بالایی دارند و هم ایمنی بالا.

پیدا کردن باطری اورجینال ال جی و پاناسونیک در بازار بسیار سخت است و احتمالا هم پیدا نشود. در نتیجه برای ساخت پاور بانک باید از باطری‌های با کیفیت پایین استفاده کنید که هم عمر کمتری دارند و هم ایمنی کمتر.

سلول های باطری ال جی در پاور بانک انکر

2. بدنه محکم و زیبا

پاوربانک‌های استاندارد بدنه زیبا و محکمی دارند که از قطعات داخلی پاوربانک حفاظت می‌کنند. البته که می‌توان برای پاور بانک دست ساز هم جعبه خرید و کل پاور بانک را درون آن گذاشت.

ولی جعبه دقیقا اندازه نمی‌توان پیدا کرد و در نتیجه احتمالا مجبور خواهید شد یک جعبه بزرگ‌تر و نه چندان محکم استفاده کنید که از نظر ظاهری هم به زیبایی پاور بانک استاندارد نیست.

بدنه آلومینیومی و قطعات پلاستیکی محافظ پاور بانک

3. مدارهای ایمنی

پاوربانک‌های با کیفیت به انواع مختلفی از مدارهای ایمنی مجهز هستند که از پاور بانک و همچنین گوشی در مقابل خطراتی مانند اتصال کوتاه، داغ شدن، تخلیه بیش از حد و شارژ بیش از حد محافظت می‌کنند.

پیاده سازی این مدارها برای یک پاور بانک دست ساز واقعا سخت و پیچیده است.

ویژگی‌های حفاظتی یک پاور بانک با کیفیت

4. چراغ‌های نشانگر

پاوربانک‌ها معمولا 4 چراغ کوچک دارند که با استفاده از آن می‌توان میزان شارژ پاور بانک را چک کرد.

همچنین این چراغ‌ها پیامهای دیگری را هم می‌توانند منتقل کنند (مانند خرابی پاور بانک). نصب چنین چراغ‌هایی رو پاور بانک دست ساز به همراه مدارهای آنها بسیار مشکل است. البته برخی ماژول‌های پاور بانک این امکانات را هم دارند.

چراغ‌های LED پاور بانک

5. قابلیت اطمینان

پاور بانک یک وسیله تقریبا اضطراری است که در هنگام نیاز نباید شما را نا امید کند و به همین دلیل باید قابلیت اطمینان بالایی داشته باشد. متاسفانه مدارهای الکترونیکی دست ساز معمولا قابلیت اطمینان بالایی ندارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *