ظرفیت واقعی پاور بانک چقدر است؟

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام خرید پاور بانک باید در نظر بگیرید ظرفیت آن است. ولی ظرفیت پاور بانک چیست؟

ظرفیت پاور بانک چیست؟

ظرفیت پاور بانک میزان انرژی الکتریکی قابل ذخیره در آن است. ظرفیت باطری‌ها (پاور بانک هم از لحاظ فنی یک باطری است)، بر حسب واحد میلی آمپر ساعت (mAh) تعریف می‌شود. میلی هم پیشوند یک هزارم است و هر 1000 میلی آمپر برابر با یک آمپر است.

به طور مثال؛ ظرفیت 1000 میلی آمپر ساعت به این معنی است که انرژی ذخیره شده معادل است با اینکه به مدت یک ساعت جریان 1000 میلی‌آمپر توسط پاور بانک تامین شود. البته که این عدد در حقیقت انرژی ذخیره شده است و نه انرژِی کل قابل ارائه توسط پاور بانک، چون بازده تبدیل توان 100 درصد نیست و مقداری از این انرژی به صورت گرما تلف می‌شود.

ظرفیت پاور بانک بر حسب میلی‌آمپرساعت

ظرفیت واقعی پاور بانک چقدر است؟

ظرفیت پاور بانک معمولا در ولتاژ 3.6 ولت بیان می‌شود (به دلیل ساختار باطری)، ولی ما نیاز داریم گوشی خود را شارژ کنیم که دارای ولتاژ 5 ولت است. پس یک تبدیل باید انجام دهیم و به همین دلیل ظرفیت قابل استخراج پاور بانک بسیار کمتر از ظرفیت نامی آن است.

همانطور که در تصویر زیر هم دیده می‌شود برای یک پاور بانک با ظرفیت 16000 ملی‌آمپرساعت در 3.75 ولت، ظرفیت در 5.1 ولت فقط 10800 میلی‌آمپرساعت است. به همین دلیل این پاور بانک گوشی شما را که دارای باطری 5000 میلی‌آمپر ساعت است را سه بار به صورت کامل شارژ نخواهد کرد (کمی بیشتر از دو بار شارژ می‌کند).

ظرفیت پاور بانک در ولتاژهای مختلف (ظرفیت قابل شارژ برای گوشی)

این پاور بانک گوشی من را چند بار شارژ می‌کند؟

عوامل زیادی در میزان دقیق شارژ قابل ارائه به گوشی توسط پاور بانک دخیلی هستند و به راحتی نمی‌توان این عدد را محاسبه کرد. ولی به صورت ساده و تقریبی، از ظرفیت پاور بانک 35% کم کنید و بعد ظرفیت بدست آمده را به ظرفیت باطری گوشی تقسیم کنید.

مثلا یک پاور بانک داریم با ظرفیت 10000 میلی‌آمپرساعت، ظرفیت شارژ پاور بانک با 35 درصد کاهش، حدود 6500 میلی‌آمپرساعت بدست می‌آید. پس در صورتی که باطری گوشی ما دارای ظرفیت 5000 باشد، این پاور بانک گوشی را یک بار به صورت کامل و یک بار در حدود 30% شارژ خواهد کرد.

البته بعضی از سازنده‌های پاور بانک از جمله شیائومی میزان واقعی شارژ قابل ارائه توسط پاور بانک به گوشی را بیان می‌کنند و با آن اعداد می‌توان محاسبه دقیق‌تری انجام داد. در ادامه یک مثال واقعی آورده شده است.

یک مثال واقعی

به طور مثال ما پاور بانک 10000 میلی‌آمپرساعت پرو شیائومی را انتخاب کردیم. طبق گفته خود شیائومی ظرفیت قابل ارائه این پاور بانک برای شارژر موبایل 7000 میلی‌آمپرساعت است. پس در صورتی که ظرفیت باطری گوشی شما 4700 میلی‌آمپرساعت باشد، پاور بانک گوشی شما را یکبار کامل شارژ می‌کند و 4700 واحد از این 7000 واحد مصرف می‌شود. پس از آن هم 2300 واحد شارژ باقی می‌ماند که با آن می‌توان همین گوشی را در حدود 50% شارژ کرد.

حال فرض کنیم شارژ واقعی توسط شیائومی گفته نمی‌شد و ما با تقریب خودمان محاسبه می‌کردیم. اگر 35% از 10000 واحد را کم کنیم به 6500 می‌رسیم که با این توان، گوشی ما یکبار کامل شارژ می‌شود و با 1800 واحد باقی مانده گوشی در حدود 40% شارژ می‌شود. پس عدد 35% کاهش ظرفیت نسبتا منطقی است و می‌توان از آن استفاده کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *