شارژ پاور بانک برای اولین بار

استفاده از پاور بانک بعد از خرید نسبتا ساده است و نیازی به فرآیندهای پیچیده ندارد. با این وجود، برای کاربری بهینه چند مورد در ادامه ذکر می‌شوند که بهتر است آنها را رعایت کنید تا هم عمر پاور بانک افزایش یابد و هم کارایی آن حفظ شود.

1. دفترچه راهنمای پاور بانک را بخوانید

دفترچه راهنمای هر محصولی مهمترین منبع اطلاعات در مورد آن محصول است و قبل از استفاده از پاور بانک جدید خود بهترین کار مطالعه دفترچه راهنمای آن است. به خصوص اینکه معمولا دستورالعمل‌هایی در دفترچه محصول برای افزایش عمر آن نوشته می‌شود. به طور مثال در دفترچه راهنمای زیر نوشته شده قبل از استفاده، پاور بانک را کامل شارژ کنید؛

نمونه دفترچه راهنمای پاور بانک و توصیه شارژ کامل قبل از استفاده

2. شارژ پاور بانک برای اولین بار

پس از اینکه پاور بانک را از جعبه خارج کردید، بهتر است آنرا کامل شارژ کنید. شارژ کامل به معنی روشن بودن هر چهار چراغ کوچک LED است (همه پیوسته روشن می‌مانند و چشمک نمیزنند). وضعیت‌های مختلف چراغ‌های LED به این صورت است که؛

  • اولین لامپ چشمک میزند یعنی اینکه پاور بانک در حال شارژ است و میزان شارژ آن بین 0 تا 25 درصد است.
  • اولین چراغ کامل روشن و دومی چشمک میزند به این معنی است که پاور بانک در حال شارژ است و میزان شارژ آن بین 25 تا 50 درصد است.
  • اولین و دومین چراغ کامل روشن و سومی چشمک میزند به این معنی است که پاور بانک در حال شارژ است و میزان شارژ آن بین 50 تا 75 درصد است.
  • سه لامپ اول روشن و چهارمی چشمک میزند به این معنی است که پاور بانک در حال شارژ بوده و میزان شارژ آن بین 75 تا 100 درصد است.
  • هنگامی که تمام 4 چراغ به صورت پیوسته روشن هستند به معنی شارژ کامل است.

معمولا پاور بانک به همراه یک کابل کوتاه شارژ و بدون شارژر فروخته می‌شود. به همین دلیل باید از یک شارژر دیگر مانند شارژر موبایل خود برای شارژ کردن آن استفاده کنید.

همچنین، ممکن است شارژر موبایل شما قابلیت شارژ سریع نداشته باشد و به همین دلیل شارژ شدن پاور بانک، بسیار طولانی شود. بهتر است به این مورد توجه کرده و در صورت نیاز، شارژر مجزا تهیه کنید.

در صورتی که شارژر در دسترس نداشته باشید می‌توانید از پورت USB لپ‌تاپ یا کامپیوتر نیز برای شارژ پاور بانک استفاده کنید. ولی چون جریان خروجی لپ‌تاپ یا کامپیوتر مقدار پایینی است احتمالا زمان شارژ، طولانی خواهد بود.

سعی کنید از شارژ بیش از حد پاور بانک خودداری کنید، می‌توانید به مرور میزان شارژ پاور بانک را چک کرده و هنگامی که شارژ کامل شد آنرا از شارژر جدا کنید. البته بسیاری از پاور بانک‌های مدرن این قابلیت را به صورت پیشفرض بر روی خود دارند، ولی برخی مدلهای قدیمی فاقد قابلیت جلوگیری از شارژ بیش از حد هستند.

3. آیا پاور بانک دارای شارژ اولیه است؟

بله؛ معمولا پاور بانکی که از جعبه خارج می‌شود دارای شارژ اولیه است، در اکثر موارد پاور بانک کاملا شارژ شده در جعبه قرار نمی‌گیرد و دارای 75% شارژ یا کم‌تر است. البته ممکن است که پاور بانک کاملا شارژ شده نیر نصیبتان شود.

همچنین ممکن است پاور بانک خارج شده از جعبه کاملا خالی از شارژ باشد. این مورد به خصوص برای پاور بانک‌هایی که مدت طولانی در قفسه فروشگاه باقی مانده‌اند صدق می‌کند. پاور بانک شارژ شده مشابه با سایر باطری‌ها به مرور شروع به از دست دادن شارژ خود می‌کند، به همین دلیل وقتی پاور بانک مدت طولانی اسفاده نشده باقی می‌ماند، به مرور شارژ آن کم می‌شود.

برای چک کردن میزان شارژ پاور بانک می‌توانید دکمه پاور آنرا فشار دهید. معمولا پاور بانک دارای 4 چراغ کوچک LED است که میزان شارژ آنرا مشخص می‌کند. هر چراغ نشان دهنده 25% شارژ است. البته برخی از پاور بانک‌ها هم یک نمایشگر LCD کوچک دارند و میزان شارژ را به صورت عدد نشان می‌دهند.

4. استفاده از پاور بانک برای اولین بار

پس از اینکه پاور بانک به صورت کامل شارژ شد می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. معمولا پاور بانک دارای یک یا چند خروجی توان است که باید با استفاده از آنها موبایل خود را شارژ کنید.

ممکن است پورت‌های مختلف خروجی توان پاور بانک دارای محدودیت‌های مختلف برای جریان خروجی باشند، به صورت مثال 1A, 2A و 2.5A. هر چقدر خروجی جریان پورت بیشتر باشد موبایل شما سریع‌تر شارژ خواهد شد، البته در صورتی که از تکنولوژی شارژ سریع پشتیبانی کند.

تکنولوژی‌های شارژ سریع متفاوتی وجود دارند که پاور بانک‌ها و همینطور گوشی‌های موبایل ممکن است از برخی از آنها پشتیبانی نکنند، به همین دلیل در انتخاب پاور بانک به این مورد توجه کنید. البته پاور بانک‌های مدرن معمولا تنظیم شارژ سریع را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند.

بهتر است برای شارژ موبایل و سایر تجهیزات که توان بالایی نیاز دارند از کابل شارژ خود پاور بانک استفاده کنید، این کابل‌ها معمولا کوتاه هستند و کیفیت بالایی دارند به همین دلیل در مسیر شارژ افت ولتاژ و جریان بسیار کمی اتفاق می‌افتد. کابل‌های بلند و بدون کیفیت باعث افت ولتاژ و جریان در مسیر شده و عملا مقدار زیادی از انرژی الکتریکی خروجی از پاور بانک قبل از رسیدن به گوشی و در مسیر انتقال تلف می‌شود.

5. برخی توصیه‌ها برای افزایش عمر پاور بانک

پس از استفاده از پاور بانک برای اولین بار، چند نکته وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش عمر و کارایی پاور بانک شود؛

  • با توجه به اینکه معمولا باطری‌ها در بازه 20% تا 80% شارژ، بیشترین عمر را دارند، بهتر است اجازه ندهید شارژ پاور بانک به زیر 20% کاهش یابد. هنگامی که شارژ به 20% رسید بهتر است آنرا تا حدود 80% شارژ کنید.
  • پاور بانک را در معرض دمای بالا قرار ندهید.
  • هنگام شارژ پاور بانک را نپوشانید تا دمای ان افزایش زیادی نیابد.
  • پاور بانک را در معرض نور آفتاب که می‌تواند باعث افزایش دمای آن شود، قرار ندهید.
  • در صورتی که از پاور بانک به مدت طولاناستفاده نمی‌کنید هر 2-3 ماه آنرا تا حدود 50% شارژ کنید.

6. نتیجه‌گیری

خرید پاور بانک قطعا یک سرمایه‌گذاری کوچک و مناسب است و ارزش آنرا در سفر متوجه خواهید شد. استفاده از پاور بانک نیز ساده و آسان است و فقط با رعایت چند مورد کوچک، می‌توانید به صورت طولانی مدت از پاور بانک خود لذت ببرید.

منابع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *